ŽIVÁ VODA - sladkovodní a botanická expozice

ŽIVÁ VODA - sladkovodní a botanická expozice

Nabízíme unikátní pohled do života v rybníce skrze prosklenný tunel v hloubce 3 metrů. Pozorujete typické druhy ryb moravského regionu s jejich vzájemnými vztahy. Uvidíte i tažné jesetery včetně vyzy velké, největší sladkovodní ryby světa. Ve venkovním areálu projdete mozaikou různých biotopů  s jejich charakteristickými druhy bylin a dřevin (lužní les, suchá stráň apod.) a poznáte léčivé rostliny všemi smysly.

Areál  je členěn na expoziční budovu a venkovní naučně - relaxační část. V přízemí budovy naleznete výstavu vodních ptáků a savců, fotografie ryb povodí Moravy a Dunaje a drobné sezonní expozice věnované vždy jednomu rybímu druhu. Ty jsou doplněny úkoly a tvořením pro děti. Dále sestoupíte do prosklennného tunelu. První suterénní podlaží dále nabízí průhledové okno do mokřadní tůňky a projekci naučných filmů. Ve druhém podlaží nahlížíte do hloubky 6,5 metrů a pozorujete akvárium s nepůvodními druhy ryb a želv. Prohlídka je vhodná i pro nevidomé. Naleznou zde dotykové akvárium a výstavu keramických maket ryb na stěnách. Venkovní botanická stezka je opatřena popisky rostlin v Braillově písmu.
Součástí expozice je prodejna suvenýrů včetně turistických známek a vizitek.
V areálu je možné se po prohlídce osvěžit v přírodním koupališti s brouzdalištěm.
K prohlídce je možno objednat vystoupení potápěče za příplatek dle ceníku.
Mimo hlavní sezonu (v době od září do dubna) je možno dohodnout i prohlídky "na míru". Ty jsou  časově delší, obohacené o interaktivní prvky a zaměřené konkrétně sladěním Vašeho zájmu a našeho oboru činnosti.

Pro jakou věkovou kategorii je Váš objekt vhodný?

0-100 let

Jaká je provozní a otevírací doba?

Květen - říjen po - ne 9 - 17 hodin
listopad - duben út - ne 10 - 16 hodin

 

Pořádáte termínované akce?

Ano. Termíny a popis akcí jsou vždy uveřejněny na našich www stránkách v sekci aktuálně. Většina speciálních akcí je směřována na termíny státních svátků či prázdnin.

Jaká je časová náročnost?

Celková doba prohlídky expoziční budovy i venkovního areálu trvá přibližně 60 minut. Po tuto dobu nabízíme školám komentovanou prohlídku s průvodcem. V  květnu - srpnu je prohlídka budovy s průvodcem okolo 30 minut a větší prostor je věnován individuálnímu pobytu ve venkovním areálu, který není časově omezen.

Je možné se u Vás stravovat?

Ano. V těsném sousedství areálu (200m) je hotel s restaurací (www.hotelskanzen.cz) a bufet u skanzenu se základní nabídkou nápojů a rychlého občerstvení. Ve Velehradě (1 km) je jídelna Vega centrum s nabídku denního menu za rozumné ceny.

Je nutná rezervace?

ano - pro skupiny

Máte pro děti připravené pracovní listy?

Od května 2015 připravujeme pracovní listy pro 1. stupeň ZŠ,
další budou vytvořeny v průběhu roku 2015.

Je možné fotografovat, pořizovat video a audio záznam?

ano - bez příplatku

Máte bezbariérový přístup?

ano

Máte facebook nebo twitter?

v přípravě

Máte video na youtube?

Video i virtuální prohlídku naleznete na našich www stránkách

Jaké je vstupné?

Dospělí 100 kč, slevněné 70 Kč (děti 3-15 let, studenti, ZTP).
Zdarma děti do 3 let (v rámci kolektivu MŠ za 50 Kč), ZTP/P, doprovod

Má doprovod vstup zdarma?

Ano. Na každých 15 dětí je doprovod zdarma, v případě nutnosti početnějšího doprovodu je vstupné pro doprovod věcí individuální domluvy.

 

Jaké největší ryby u nás uvidíte? Vyzy velké - ty naše měří okolo 2 metrů a váží asi 50 kilogramů.


Těšíme se na Vás!

Galerie