Státní zámek Třeboň

Státní zámek Třeboň

Zámek Třeboň je čtvrtým nejrozsáhlejším areálem v Čechách a opředený řadou příběhů, jež utvářely české dějiny i okolní rybniční krajinu. Je posledním sídlem Rožmberků, neb zde svůj šťastný i nešťastný život dožil sám Petr Vok z Rožmberka v obklopení svých věhlasných sbírek umění a věrných pobočníků, ale také se stal prvním českým sídlem Schwarzenbergů, k němuž chovali srdečný vztah, který se odráží i v milé tradici rodinné oslavy Vánoc v letech 1895–1922, kterou si zde rok co rok připomínáme. Pro návštěvníky jsou zde připraveny tři stálé prohlídkové okruhy, které představují historii obou významných rodů.

Nahlédnout tak můžete do Rožmberských renesančních interiérů, která Vám představí životy Viléma a Petra Voka, alchymistů, dvorních dam i dvorních pánů. Schwarzenbergy si připomínáme v soukromých knížecích apartmánech z přelomu 19. a 20. století. Třetí expozice Vás v pouze v létě zavede do konírny, psí kuchyně, ale i do podzemních chodeb pod romantické gotické bašty, zvané katovny. Školám nabízíme také možnost speciální edukační prohlídky Na dvoře posledních Rožmberků, během níž se děti samotné promění i díky dobovým kostýmům v osobnosti, které utvářely podobu a genius loci renesančního zámku. Zámek je obklopený šestihektarovým anglickým parkem, jehož základy položil Petr Vok z Rožmberka před více než 400 lety. V areálu zámku najdete také podzemní expozice vodníků, Dům přírody Třeboňska, ptačí voliéry a řadu dalších zajímavých míst. Kromě klasických prohlídek, mohou turisté navštívit v průběhu roku také speciální kostýmované denní a večerní prohlídky, kastelánské prohlídky, koncerty, divadelní představení, výstavy a řadu dalších akcí. V areálu objektu je možné ubytování v Zámeckém hostelu na 4. odlehlém nádvoří s kapacitou 65 lůžek, které využívají školy i letní tábory – www.zamek-trebon.cz/cs/ubytovani-na-zamku

Pro jakou věkovou kategorii je Váš objekt vhodný?

Pro děti i dospělé.

Jaká je provozní a otevírací doba?

Zámek je přístupný celoročně, od ledna do prosince. Každý den je přístupný celý areál, expozice v zimních měsících dle aktuální nabídky (viz webové stránky zámku), na jaře a na podzim od úterý do neděle, v létě každý den.

Pořádáte termínované akce?

Ano – edukační prohlídky, divadla a koncerty, výstavy, kostýmované a hrané prohlídky aj.

Jaká je časová náročnost?

Klasická prohlídka trvá 45 minut, edukační program 90 minut.

Je možné se u Vás stravovat?

Areál zámku disponuje 2 kavárnami a 2 restauracemi. Další restaurace jsou v okolí zámku vně historického jádra města.

Je nutná rezervace?

Vyžadována je v případě organizovaných skupin. Jednotlivci a menší skupiny nohou využít online prodej vstupenek (viz webové stránky zámku).

Máte pro děti připravené pracovní listy?

Ano

Je možné fotografovat, pořizovat video a audio záznam?

V expozicích zámku je fotografování, filmování a nahrávání zakázáno. Výjimky možné po předchozí domluvě se správcem objektu – kastelánem.

Máte bezbariérový přístup?

Rožmberské renesanční interiéry v přízemí objektu jsou s výjimkou 1-5 schodišťových stupňů prakticky s nutnou asistencí bezbariérové. Ostatní okruhy nejsou bezbariérové.

Máte facebook nebo instagram?

FB: www.facebook.com/zamektrebon

Instagram: www.instagram.com/zamektrebon

Jaké je vstupné?

Základní vstupné 170 Kč; senioři, mládež, ZTP a ZTP/P 140 Kč, děti 6-18 let 70 Kč.

Má doprovod vstup zdarma?

U skupiny nad 15 osob je 1 doprovod zdarma.