Státní zámek Sychrov

Státní zámek Sychrov

Novogotický zámek Sychrov sloužící v 19. století jako letní sídlo původem francouzského rodu Rohanů znáte z pohádek Zlatovláska, Nesmrtelná teta či Nejkrásnější hádanka. Interiéry zámku jsou zdobeny bohatou řezbářskou výzdobou a v jednotlivých místnostech lze nalézt množství původního nábytku, obrazů i předmětů denní potřeby.
V areálu zámku se nachází rozlehlý anglický park, kde se mimo jiné nachází oranžerie dnes sloužící jako kavárna.
Zámek nabízí klasické prohlídkové okruhy, ale také prohlídky s princeznou, či speciální prohlídky pro školy. Zámek je pro návštěvníky otevřen každý den po celý rok.

Interiéry zámku, vracející se svou podobou do druhé poloviny 19. století, umožňují vytvoření velmi konkrétní představy o životě šlechty.
Po celý rok jsou přístupné prohlídky prvního patra zámku, a to včetně reprezentačních místností a soukromých apartmá knížete a kněžny. V hlavní návštěvnické sezoně je možné navštívit druhé patro východního křídla zámku.
V zámeckých interiérech lze, kromě původního mobiliáře a bohaté řezbářské výzdoby, nalézt i rohanskou portrétní galerii čítající přes 240 portrétů příslušníků rodu Rohanů a jejich příbuzných. Jedná se o největší sbírku francouzských portrétů mimo území Francie.
V areálu zámku se nachází rozlehlý anglický park. Mimo značného množství vzácných stromů a dřevin, zde návštěvníci naleznou i drobné parkové stavby jako jsou bazénky, fontány, vodárenská věž nebo obnovená zámecká oranžerie sloužící jako kavárna. V parku je možnost zahrát si hru Zámeckým parkem, která je k zakoupení na pokladně zámku. Ze zámeckého nádvoří, které je také součástí areálu se vstupuje do sklepení, kde se nachází výstava obrázků Ze života medvědího klanu.

V případě zájmu lze dohodnout zkrácené prohlídky pro školy uzpůsobené věku dětí.

Tip pro školky:

V zámeckém sklepení je ke zhlédnutí výstava obrázků s názvem „Ze života Medvědího klanu.“ Výstava navazuje na oblíbenou hru pro děti v zámeckém parku - "Sychrovským parkem".

TIP pro třídní učitele, učitele dějepisu, přírodopisu a hudební výchovy:

  • Ukázka architektury a řemesel 19. století (novogotika, řezbářství, sochařství, čalounická práce…).
  • Původní interiéry zachycující život šlechty v polovině 19. století (reprezentativní prostory i soukromé pokoje).
  • Portréty nejenom francouzských panovníků, vojevůdců a církevních hodnostářů.
  • Chladné a palné zbraně, předměty denní potřeby (porcelán, sklo, dýmky, módní doplňky).
  • Zámek opakovaně navštívil český hudební skladatel Antonín Dvořák, který zde i tvořil a hrával na varhany v zámecké kapli.
  • Zámecký park s množstvím dřevin (uvedení českého i latinského názvu) o rozloze 26 ha.
  • V parku vodárenská věž, bazénky s fontánkami a oranžerie.
  • Okolo zámku vede naučná stezka Lesní putování knížete Kamila.
  • Na zámku trvale výstava „Ze života Medvědího klanu“ – v zámeckém sklepení výstava obrázků zachycující život Medvědího klanu. 

 

Více informací se také dozvíte na facebooku Státního zámku Sychrov .