Muzeum Šumperk

Muzeum Šumperk

Muzeum Šumperk je největším zařízením Vlastivědného muzea v Šumperku, a to jak rozsahem sbírkového fondu, tak velikostí expozic a výstavních prostor.

Muzeum v Šumperku bylo založeno jako soukromé v roce 1896 a po vzniku muzejního spolku po roce 19l0 bylo chápáno jako německé městské muzeum. První výstavní prostory mělo v bývalém dominikánském klášteře, po roce 1921 pak přesídlilo do tzv. Geschaderova domu v Kladské ulici. V roce 1945 bylo německé muzeum předáno do české správy a na počátku 50. let mu byly přiděleny nové prostory v Pavlínině dvoře.

Praktické informace potřebné k organizaci školního výletu

Stálá expozice s názvem Příroda a dějiny severozápadní Moravy je instalována v 11 sálech a prezentuje dějiny šumperského regionu a přírodu Šumperska a Jesenicka. V dubnu 2008 byla tato expozice jako první v naší republice vybavena automatickým průvodcem GuidePORTTM.

Muzejíčko

V přízemí východního křídla šumperského muzea naleznete tzv. Muzejíčko, což je specifické zařízení pro rodiny s dětmi, děti a mládež, ale i pro dospělé, kteří si zachovali mladou duši a kteří si rádi pohrají, zasoutěží nebo si vyzkouší nějaké dnes již zapomenuté činnosti.

Celé přízemí východního křídla bude využíváno výlučně na výstavy určené dětem, na programy pro děti, dílny a další aktivity. Nově je zde zřízena i speciální místnost určená na kojení s mikrovlnnou troubou, ohřívači lahví a pultem na přebalování.

 

Pro jakou věkovou kategorii je Váš objekt vhodný?

3-100 let

Jaká je provozní a otevírací doba?

celoročně: úterý – neděle, 9:00 - 17:00

Pořádáte termínované akce?

Pořádáme tradiční akce jako je Adventní tvoření, Velikonoční dílny, Pálení čarodějnic, Prázdninový den a mnoho dalšího. V Muzejíčku jsou pak instalovány interaktivní výstavy a herny pro děti, které trvají vždy cca tři až čtyři měsíce.

Jaká je časová náročnost?

Prohlídka stálé expozice: cca 60 minut

Celkově návštěva muzea zabere cca 3 hodiny.

Je možné se u Vás stravovat?

Káva, sladkosti, pití je k dostání na pokladně muzea

Je nutná rezervace?

Není, ale pro větší skupiny je doporučena

Máte pro děti připravené pracovní listy?

Ano, ideálně po domluvě

Je možné fotografovat, pořizovat video a audio záznam?

Po domluvě

Máte bezbariérový přístup?

Do Muzejíčka ano

Máte facebook?

https://www.facebook.com/VMvSumperku

Máte video na youtube?

https://www.youtube.com/channel/UCxUxTmDIy93V4mQxrwnNlAw

Jaké je vstupné?

Vstupné se liší dle aktuální výstavy

Expozice:

Základní: 50,- Kč

Snížené: 30,- Kč

Slevy

Min. 50% - žáci základních škol, studenti SŠ + VŠ, senioři od 65 let, skupiny žáků a studentů (min. 5 osob včetně pedagogického doprovodu), ZTP včetně doprovodu, děti od 3 let.

Rodinné pasy, Senior pasy – sleva 20 % z celkové částky vstupného pro rodinu.

Volné vstupy

Olomouc Region Card, AMG, ZMS, RG ČR, RGS, průkaz člena ČV a SK ICOM, děti do 3 let, zaměstnanci Olomouckého kraje, pedagogický doprovod

Má doprovod vstup zdarma?

Pedagogický doprovod a ZTP ano