Muzeum Karla Zemana

Muzeum Karla Zemana

Muzeum Karla Zemana představuje celoživotní dílo světově uznávaného filmového tvůrce a rovněž filmové triky, kterými proslavil českou kinematografii 20. století. Seznámíte se zde s filmy Karla Zemana jako je Cesta do pravěku, Vynález zkázy nebo Baron Prášil, prostudujete původní Zemanovy nákresy filmových scén, fotodokumentaci z realizace filmů a jeho filmové postupy. Expozice je koncipována jako malé filmové ateliéry, kde si vyzkoušíte na interaktivních prvcích, jak se tvořil film, zahrajete si motivační hru s pokladem na jejím konci nebo se natočíte ve známé scéně z Barona Prášila.

Praktické informace potřebné k organizaci školního výletu

Muzeum může být i zábava! Zveme vás k návštěvě unikátní interaktivní expozice, která vás provede světem filmových triků génia mezinárodního filmu Karla Zemana. Jednotlivé části muzea jsou koncipovány jako filmové scény a malé ateliéry s kulisami, do kterých můžete vstupovat, fotit a natáčet se v akci a pochopit tak podstatu trikové tvorby a výjimečnost fantazie Karla Zemana. Můžete se vznést na létajícím stroji, proletět se na okřídlených koních Barona Prášila, ovládat známou ponorku z Vynálezu zkázy nebo zazářit v jedné ze scén z filmu Baron Prášil.

Český režisér, scenárista a výtvarník Karel Zeman (1910 – 1989) natočil řadu filmů, k nejslavnějším patří Cesta do pravěku, Vynález zkázy a Baron Prášil. V expozici máte možnost navštívit dobové filmové ateliéry, kde si sami můžete vyzkoušet triky a techniky, které Zeman a jeho následovníci používali.

Muzeum je umístěno v prostorách Saského dvora na rozhraní Kampy a Malé strany. Dvůr je součástí souboru domů, který věnoval Karel IV. saským vévodům jako dědičný majetek. Ty si dodnes zachovaly jedinečnou historickou atmosféru. Součástí objektu je unikátní výstup na Čertovku, který využívá exteriér pro ukázku filmových triků. Můžete si tak několik z nich vyzkoušet už venku.

V Muzeu Karla Zemana můžete zažít také plavbu lodí ElektroNemo po Čertovce a v okolí Karlova mostu! Více než čtyřicetiminutová plavba na jediné vltavské elektrolodi, poháněné solárními panely vám umožní poznat kouzelnou atmosféru nejkrásnější části Prahy z vodní hladiny. Desetimetrová loď s panoramatickým výhledem pojme skupiny až 30 osob. Vyplouvá se v každou celou od 11 do 18 hodin, zejména v letní sezóně doporučujeme rezervaci telefonicky (724 341 091) nebo emailem.

Pro jakou věkovou kategorii je Váš objekt vhodný?

Pro menší dobrodruhy (4 až 7 let) je připravena hra Cesta do pravěku, se kterou se vydají se společně s filmovými hrdiny proti proudu času do světa dinosaurů. Větší badatelé (7 až 12 let) si zahrají hru Vynález zkázy. Děti budou postupně zjišťovat, jak Karel Zeman vytvářel kombinované filmy nebo jak vznikají filmové triky. Nakonec vyluští frekvenci k rádiu, ze kterého se dozví kód k truhle s pokladem.

Jaká je provozní a otevírací doba?

Otevřeno je každý den od 10 h do 19 h (poslední vstup v 18 h).

Pořádáte termínované akce?

Ano, o veškerých aktivitách se dozvíte na webu https://muzeumkarlazemana.cz nebo na muzejním Facebooku.

Jaká je časová náročnost?

Pro prohlídku Muzea Karla Zemana doporučujeme si vyhradit 1-2 hodiny.

Je možné se u Vás stravovat?

V Saském dvoře i v blízkém okolí jsou restaurace nebo fastfoodová občerstvení.

Je nutná rezervace?

Pro jednotlivé návštěvníky není rezervace nutná. Pro školy doporučujeme rezervovat datum a čas minimálně 14 dní před návštěvou.

Máte pro děti připravené pracovní listy?

Ano, viz věkové kategorie.

Je možné fotografovat, pořizovat video a audio záznam?

Ano, v Muzeu Karla Zemana je DOPORUČENO focení a natáčení pro zachycení těch nejlepších audiovizuálních zážitků.

Máte bezbariérový přístup?

Ano, vedle bezbariérového přístupu je Muzeum Karla Zemana také přístupné pro návštěvníky se sluchovým postižením.

Máte facebook nebo twitter?

FB: https://www.facebook.com/muzeumkarlazemana            

IG: https://www.instagram.com/muzeumkarlazemana           

TW: https://twitter.com/kzemanmuseum        

Máte video na youtube?

Náš YouTubový kanál najdete na adrese: https://www.youtube.com/c/KarelZemanMuseum               

Jaké je vstupné?

Ceník vstupenek pro veřejnost najdete na: https://muzeumkarlazemana.cz/kontakt-vstupne/#vstupne        

Ceník vstupenek pro školy najdete na: https://muzeumkarlazemana.cz/pro-skoly/     

Má doprovod vstup zdarma?

Pedagogický dozor vždy zdarma (maximálně 1 pedagog na každých započatých 10 žáků).