Sklářské muzeum Kamenický Šenov

Sklářské muzeum Kamenický Šenov

Sklářské muzeum s expozicí rytého a broušeného skla od 17. století do současnosti - m.j.unikátní skleněná židle, exponáty z mezinárodních sympozií rytého skla, studentské práce z nejstarší sklářské školy světa aj. Doplňková expozice historických ověsových svítidel s tradicí výroby od roku 1724. Výstavy z historie a současnosti sklářské tvorby, výtvarné dílny, ukázky výroby, prodej skla a suvenýrů.

Původně městské muzeum založené v roce 1923, od roku 1968 zaměřeno na jeden z tradičních oborů sklářství – na ryté a broušené sklo. Muzeum je umístěno v klasicistním památkově chráněném objektu, který byl ve své minulosti vždy spojen se sklářským obchodem a zušlechťováním skla.
Stálou expozici tvoří přehled historického vývoje rytého a broušeného skla od 17. století do současnosti na téma „Odkud pocházíme, kdo jsme, kam jdeme?“. Pouť staletími po stopách ryteckého kolečka obsahuje historii této techniky od jejích počátků až k trienále mezinárodních sympozií rytého skla, pořádaných v Kamenickém Šenově od roku 1996. Expozice zahrnuje např. realizace návrhů známých osobností, zhotovené významnými rytci této oblasti pro vídeňskou firmu J. & L. Lobmeyr, jejíž pobočka sídlila v  budově muzea v letech 1918 – 1951. Mezi vystavenými předměty vynikají práce vytvořené ve spolupráci se sochařem Jaroslavem Horejcem a architektem Adolfem Loosem, prezentované na výstavě dekorativních umění v Paříži v roce 1925. Návštěvníci naleznou v muzeu také mnohé práce studentů kamenickošenovské sklářské odborné školy, nejstarší sklářské školy světa, dále např. tzv. litofanie, dvou- až třívrstvé skleněné ryté obrazy, k jejichž nejznámějším tvůrcům patřili zdejší mistři řemeslníci Karl Pfohl a Oto Pietsch, a mnoho jiného.
Součást expozice tvoří kolekce historizujících křišťálových ověskových lustrů a vrstvených svítidel, jejichž tradice výroby se datuje rokem 1724. K mimořádným a stále obdivovaným exponátům náleží skleněná židle vyrobená kamenickošenovskou firmou Eliase Palmeho v posledním desetiletí 19. století pro palác mahárádži v Hajderabádu v Indii, vystavená v roce 2006 na výstavě Glass of the Maharajahs v Corning Museu of Glass v New Yorku.
V přízemí muzea probíhají krátkodobé výstavy současného sklářského umění, historické výstavy, ale i prezentace tvorby autorů z jiných uměleckých oborů a drobné výstavky regionálního charakteru.
Muzejní prodejna nabízí umělecké a užitkové sklo, publikace, pohlednice a turistické známky.

Pro jakou věkovou kategorii je Váš objekt vhodný?

5-100 let

Jaká je provozní a otevírací doba?

Duben - září út - ne 10:00 - 17:00
Říjen út - ne 10:00 - 16:00
Listopad st a so 10:00 - 16:00
Prosinec každodenně 6.12. - 17.12.  


Mimo uvedenou dobu je návštěva možná po telefonické dohodě.

Pořádáte termínované akce?

29.3. - 10.5. Výstava výtvarníka Vladimira Kleina - 50 let práce se sklem
18.4. - 10.5. Výstava obrazů z 1. malířského sympozia v Rychnově u Jablonce
22.5. Muzejní noc
22.5. - 13.září Výstava ke 110. výročí založení sklárny Bratři Jílkové v Kamenickém Šenově
23. - 24.5. David Wünsch - ukázka výroby skla foukáním nad kahanem
červen - září Výstava ke kreslenému a loutkovému filmu k 50. výročí Večerníčku
září - 28.11. Jan Vobr - Kresby karikatur
19.9. - 28.11. Sklářská tvorba korejské výtvarnice Song Mi Kim
6.12. - 17.12. Vánoční výstava

 

Výstava ke kreslenému a loutkovému filmu k 50. výročí Večerníčku

Letní výstavu k padesátiletému výročí trvání vysílání Večerníčka připravil pro malé i velké návštěvníky ve spolupráci s muzeem kamenickošenovský sběratel pan Václav Efler.

Pan Efler se věnuje sbírání podpisů, které doplňuje životopisnými informacemi o dané osobnosti a dalšími materiály. Sbírku vytváří od roku 1974, kdy získal první podpis herce Luďka Soboty. Dnes vlastní na 1 500 podpisů.

V letech 1980 – 1990 byl pan Efler členem Klubu sběratelů kuriozit v Praze v sekci autogramy. V roce 1982 obdržel diplom Pozoruhodná sbírka za kolekci Vítězové Wimbledonu a další tenisté. Od roku 1980 vystavuje.

Výběr z jeho sbírky, instalovaný v prostoru výtvarné dílny muzea, je zaměřen na kreslené postavičky a loutky z Večerníčků. Najdete zde oblíbeného Boba a Bobka, Maxipsa Fíka, Rumcajse, Krtečka, Macha a Šebestovou, Špejbla a Hurvínka a další, z loutek např. postavičky výtvarnice Jaroslavy Burdové z Pohádek stříbrného carství.

Výstava je připravena na letní sezónu a potrvá do neděle 30. srpna, denně mimo pondělí od 10.00 do 17.00 hodin. V průběhu jejího trvání se v sobotu 11. 7. od 14. 30 hodin uskuteční komentovaná prohlídka. Zájem na účast na prohlídce prosím potvrďte na tel.č. 487 767 206 nebo e-mailem na muzeumskla@volny.cz

Jaká je časová náročnost?

Není časově omezeno, prohlídka trvá cca 3/4 hodiny.

Je možné se u Vás stravovat?

Ne. Stánky s občerstvením pouze na vybrané akce, např. Muzejní noc. O možnosti stravování a kontaktech Vás můžeme informovat.   

Je nutná rezervace?

Rezervace není nutná, ale doporučujeme ji z důvodu kapacity muzea a omezeného prostoru na výtvarné dílny.

Máte pro děti připravené pracovní listy?

Pracovní listy jsou připravovány k vybraným výstavám. V muzeu je k dispozici prostor na výtvarné dílny pro děti i dospělé.

Je možné fotografovat, pořizovat video a audio záznam?

Ano, poplatek za fotografování 20,- Kč

Máte bezbariérový přístup?

Ne

Máte facebook nebo twitter?

Ne, pouze www.muzeumskla.cz

Máte video na youtube?

Ne

Jaké je vstupné?

Školní výpravy á 15,- Kč / skupiny od 10 osob
Dospělí 50,- Kč
Děti, senioři 25,- Kč
Rodinné vstupné (2 dospělí, 2 děti) 100,- Kč

Má doprovod vstup zdarma?

Doprovod na každých 20 dětí zdarma.

 

Kromě našeho muzea můžete v okolí navštívit mnoho zajímavých cílů, z nimž k nejznámějším patří např. 1 km vzdálený přírodní čedičový útvar Panská skála, kde byla filmována pohádka Pyšná princezna.

Těšíme se na vás! :-)