Památník Mohyla míru

Památník Mohyla míru

Památník Mohyla míru byl vystavěn na počest obětí bitvy u Slavkova (2.12.1805) podle záměru kněze a učitele Aloise Slováka jako naplnění jeho vize učinit z centra někdejšího bojiště „místo světla", memento válek. Mohyla míru je dominantou i přirozeným středem chráněné památkové zóny Slavkovské bojiště. V muzejním objektu sousedícím s Památníkem mohou návštěvníci zhlédnout stálou multimediální expozici Bitva tří císařů. Slavkov/Austerlitz 1805, která netradičním způsobem zpřístupňuje slavkovskou bitvu. V muzejním pavilonu se pak návštěvníci v expozici nazvané Fenomén Austerlitz mohou seznámit s tím, jak bitva u Slavkova rezonovala v myslích literátů, hudebníků, filmařů nebo se zde dozví o tradici rekonstrukcí bitvy. Vhodným doplněním stálých expozic jsou pak krátkodobé výstavy, instalované v prostoru muzejní přístavby. V areálu každoročně na přelomu listopadu a prosince probíhá pietní akt k uctění padlých jako vyvrcholení vzpomínkových akcí k výročí bitvy.

 

Ve vstupním prostoru je návštěvníkům k dispozici prodejna suvenýrů, která poskytuje široký výběr tematicky zaměřených upomínkových předmětů. Pobyt na Mohyle míru zpříjemní stylová kavárna, ke které přiléhá venkovní terasa. Turisté, cyklisté, stejně jako návštěvníci, kteří právě absolvovali prohlídku, si zde mohou vychutnat výbornou kávu, osvěžit se chlazenými nápoji nebo ochutnat skvělé dezerty. Součástí kavárny je také vkusný salónek, který je možné si pronajmout.
V Památníku Mohyla míru nabízíme školním skupinám bohatý program, který je možné po dohodě přizpůsobit Vašim požadavkům. Svou návštěvu můžete doplnit absolvováním vzdělávacích programů nebo pracovních listů. Cílem těchto programů je upevnění poznatků získaných při prohlídce expozic a kaple památníku a ověření jejich zapamatování.