Muzeum papírových modelů

Muzeum papírových modelů

Muzeum papírových modelů je jediným místem svého druhu v ČR, kde papír „ožívá a vypráví příběhy“. Expozice představuje 1500 exponátů domácích i zahraničních modelářů, různých témat i obtížností, a zaujme nejen děti, ale i dospělé. Nabízí stálou expozici modelového světa papíru, papírovou dílnu a bohatý doprovodný program. Muzeum pořádá workshopy a akce pro děti, v nichž se snaží rozvíjet komplexní výtvarné cítění. Součástí činnosti muzeu jsou i krátkodobé výstavy, komentované prohlídky spojené s výtvarnou reakcí na expozici pro všechny věkové skupiny a typy škol. Děti do 6 let mají vstup zdarma!
www.mpmpm.cz, www.facebook.com/MuzeumPapirovychModelu

Muzeum papírových modelů bylo otevřeno v roce 2012 v Polici nad Metují a stalo se tak druhým nejstarším muzeem papírových modelů na světě. Muzeum je vedle malých soukromých muzeí, díky více než 1200 exponáty, největším stálým vystavovatelem papírových modelů v České republice. Představuje vývoj papírového modelářství od nejstarší známé papírové vystřihovánky z 16. století, přes modely z časopisu ABC až po současnou tvorbu. Vystavuje díla nejen modelářů z České republiky, ale i z Polska, Slovenska a Německa. Expozice, na které se podílelo téměř 80 stavitelů modelů, včetně autorů a vydavatelů, potěší návštěvníky všech generací a díky své originalitě a jedinečnosti bude návštěvníky oslovovat opakovaně.
Prohlídka expozice nabízí „virtuální“ procházku světovou architekturou. V muzeu návštěvník spatří modely, se kterými se nikde jinde nesetká, takovým exponátem je např. model Pražského hradu od arch. Richarda Vyškovského, který doposud nebyl vydán.
Stejně široký záběr nabízí i modely inspirované vojenskou tématikou, lodní dopravou, leteckou a kosmickou technikou a modely inspirované sci-fi a fantasy nás zavedou až na samotnou hranici lidské představivosti.
Zvláštní zmínku si zaslouží unikátní dioráma polského mořského pobřeží s majáky vybudované ve spolupráci s polskými kolegy modeláři a funkční model kolejiště polického nádraží z 50. let 20. století vytvořený duchovním otcem Muzea papírových modelů v Polici nad Metují Ladislavem Badalcem.
V muzeu spatříte i nástěnnou prezentaci plakátů z uplynulých výstav papírových modelů a také se dočtete o historii papírového modelářství. Expozici doplňují vzácné ukázky vystřihovacích archů např. dřevotisky z Japonska nebo sady vojáků z konce 19. století. Více se návštěvník prostřednictvím krátkých medailonů seznámí s konstruktéry modelů tvořících pro časopis ABC a může i porovnat jejich originální kresbu s tiskem z časopisu.
Uprostřed expozice je i dílna, kde si návštěvníci mohou sami vyzkoušet vystřihnout a slepit model, který si odnesou jako ojedinělý suvenýr z návštěvy muzea.

Pro jakou věkovou kategorii je Váš objekt vhodný?

0-100 let

Jaká je provozní a otevírací doba?

říjen-duben
po–pá 9—15 hod.
so, ne a svátky  9—17 hod

květen - září
každý den 9—17 hod

Po předchozí domluvě lze muzeum navštívit i mimo uvedené časy.
Otevřeno celoročně včetně pondělí.

Jaká je časová náročnost?

doporučená délka prohlídky min: 30 minut - max: 150 min

Je možné se u Vás stravovat?

http://www.policko.cz/cs/rychle-obcerstveni-pellyho-domy.php

Máte pro děti připravené pracovní listy?

pracovní listy, soutěže, tvoření

Je možné fotografovat, pořizovat video a audio záznam?

ano

Máte bezbariérový přístup?

ne

Máte facebook nebo twitter?

www.facebook.com/MuzeumPapirovychModelu

Máte video na youtube?

http://www.mpmpm.cz/cs/virtualni-prohlidka/

Jaké je vstupné?

Plné vstupné 60,- Kč
Snížené vstupné - děti od 7 do 15 let, studující a senioři nad 65 let 30,- Kč
Rodinné vstupné - dva dospělí, jedno nebo dvě děti do 15 let 140,- Kč
Lektorské programy 30,- Kč/žák

Vstupné zdarma platí pro děti do 6 let věku, pro držitele průkazu ZTP a ZTP/P


V Muzeu papírových modelů lze platit i platební kartou.

Má doprovod vstup zdarma?

pedagogický doprovod zdarma

 

Muzeum papírových modelů je jediným místem svého druhu v České republice, kde papír ožívá a vypráví příběhy o minulosti, současnosti i budoucnosti.
Muzeum získalo certifikaci I. stupně v Českém systému (www.csks.cz) v kvalitě poskytovaných služeb.