Kostnice a katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře - Sedlci

Kostnice a katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře - Sedlci

Kdyby nebylo Sedlce, nebyla by Kutná Hora, tak prosté to je. Byl to právě jeden z mnichů ze zdejšího cisterciáckého kláštera, který objevil stříbro a dal tak vzniknout pozdější Kutné Hoře. Sedlecký klášter byl založen již v roce 1142, ve 13. a 14. století se v důsledku profitu z dolování stříbra velmi rozrostl a právě v tomto období cisterciáci postavili dvě nejvýznamnější stavby Sedlce – katedrálu Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele a kostel Všech svatých s kostnicí. Katedrála je pro svou jedinečnou symbiózu gotiky a baroka, kterou jí při přestavbě v 18. století vtiskl Jan Blažej Santini Aichel, právem zapsána na seznam UNESCO. A kostnice zase pro svou unikátnost patří k nejnavštěvovanějším místům celé České republiky. Sedlecký cisterciácký klášter sice Josef II. na konci 18. století zrušil, ale genius loci zde v obou památkách dýchá dál.

Přijeďte k nám poznat Sedlec!

Sedlec stojí za návštěvu. Nachází se zde nejstarší katedrála v celé střední a východní Evropě, která je zapsána na seznam světového dědictví UNESCO a také světově proslulá kostnice. Obě památky si můžete projít sami, nebo s naším průvodcem, kterého je však nutné si dopředu objednat na info@sedlec.info. Komentovaná prohlídka areálu s naším průvodcem trvá zhruba 1,5 hodiny a pro maximální komfort návštěvníků máme k dispozici audio sluchátka, která zaručují, že každý návštěvník uslyší svého průvodce, ať stojí kdekoliv. Maximální počet návštěvníků ve skupině je 45, větší skupiny je nutné rozdělit.

Památky je možné navštívit i bez našeho průvodce. Pro školní kolektivy nabízíme pracovní listy k návštěvě katedrály vhodné pro žáky 2. stupně ZŠ. Vstupenky jsou v prodeji pouze v Infocentru Sedlec (Zámecká 279), nikoliv v samotných památkách, popř. online https://vstupenky.sedlec.info/.

Pro jakou věkovou kategorii je Váš objekt vhodný?

2. stupeň základních škol a SŠ

Jaká je provozní a otevírací doba?

Léto – 9 – 18

Zima – 9 - 17

Pořádáte termínované akce?

ANO

Jaká je časová náročnost?

1,5 hodiny

Je možné se u Vás stravovat?

NE

Je nutná rezervace?

ANO (v případě komentované prohlídky)

Máte pro děti připravené pracovní listy?

ANO (vhodné pro žáky 2. stupně ZŠ)

Je možné fotografovat, pořizovat video a audio záznam?

NE (pouze s povolením)

Máte bezbariérový přístup?

ANO

Máte facebook nebo twitter?

https://www.facebook.com/Informační-Centrum-Kutná-Hora-Sedlec

Máte video na youtube?

https://www.youtube.com/channel/UCn6wR8z43PC7CEJV6Zol1KA

Jaké je vstupné?

Aktuálně dětské hromadné vstupné 75 Kč (v roce 22 se cena změní)

Má doprovod vstup zdarma?

ANO