Centrum Eden

Centrum Eden

Vyrazte na Vysočinu do ráje. V Horácké vesnici poznáte život našich předků. V Panském dvoře se dozvíte, jak se vaří pivo, vyrábí mošt nebo bylinkové mýdlo, co všechno umí zvířata na statku anebo se stanete na chvíli kovářem a řezbářem. Svět živlů – to je Ekopavilon. A také tu je připravena jízdárna a obchůdek s produkty z naší farmy.

Eden - ráj zábavy a poznání na Vysočině.
Eden to je pivovar, moštárna, zelené lékárna, horácké vesnice, ekopavilon a mnoho dalšího.

HORÁCKÁ VESNICE
V naší horácké vesnici uvidíte repliky dobových stavení z 19. století a ukázky tradičních lidových řemesel, jako například včelař, hrnčíř, tkadlec a mnohá další. Během různých workshopů a kurzů si budete moci řemesla sami vyzkoušet. Například si tu upečete domácí chléb, preclíky, nebo si vyrobíte svíčky z včelího vosku a nazdobíte perníčky.
Krom toho se dozvíte, k čemu sloužila pazderna, jak vypadalo obydlí statkáře či mlynáře a uvidíte, jak funguje mlýnské kolo. Sami si zde můžete i namlít vlastní mouku. Součástí vesnice je kaplička a babiččina zvířátka, která si zde budete moci nakrmit, pohladit a povodit.

EKOPAVILON
Futuristická stavba nabízí exkurzi do moderních technologií na úsporu energií. Seznámí vás s prostředky úsporných řešení budoucnosti, ale také věcí, které můžete využívat ve svém běžném životě a tím vědomě pomáhat jak ke zlepšení životního prostředí, tak k úspoře ve své peněžence.
Seznámit se zde tedy můžete s různými stavebními materiály, uvidíte fotovoltaické články, tepelné čerpadlo či zjistíte jaké věci se vyrábí recyklací plastů nebo papíru. Na našich elektrokolech si vyzkoušíte vyrobit tolik elektřiny, abyste rozsvítili žárovku či rozehráli gramofon.Budova ekopavilonu je tematicky rozdělena podle přírodních živlů - ZEMĚ - OHEŇ - VODA - VZDUCH.

PANSKÝ DVŮR
Areál Panského dvora je rozčleněn do několika expozic. K nejzajímavějším patří pivovar, kde se dozvíte, jak se vaří pivo, či moštárna, v níž si budete moci vyrobit domácí mošt. V zelené lékarně si přivoníte k mnoha bylinkám a budete mít možnost zakoupit si voňavé olejíčky, mýdla i mastě. Dále zde najdete kovárnu i truhlárnu.
   Jedinečná je expozice Příběh půdy. Zde se dozvíte, co vše vychází z půdy, kdo v ní žije a co na ní závisí. Čeká zde i několik her pro děti i dospělé. K nejoblíbenějším atrakcím tu patří velká krtčí nora.
   Součástí Panského dvora je také zámeček s ukázkou panského bydlení z 19. století, v němž si i Vy můžete vyzkoušet, jak tehdejší panstvo žilo. 

JÍZDÁRNA
 Pro milovníky jezdectví máme k dispozici naše koníky, na kterých můžete abslovovat výcvik v kryté nebo venkovní jízdárně. Zrenovovaný venkovní povrch jízdárny patří zatím k nejlepším povrchům vůbec.  Koníci jsou vám k dispozici i na projížďky krásnou přírodou Vysočiny. Pokud toužíte po vlastním koni, můžete si jej u nás ustájit i celoročně.

FARMA
Zemědělstvím se zabývali již naši předci, proto i my v této tradici pokračujeme a pěstujeme brambory, obilí i zeleninu. K tomu využíváme moderních postupů, které vám zde rádi představíme. Můžete se projet traktorem nebo vyzkoušet, s jakými nástroji a postupy zemědělci pracovali dříve. Na farmě také uvidíte hospodářská zvířata, jako kravičky masného plemene Aberdeen Angus, ovce plemene Suffolk, kozy, koně či slepice. Hospodaříme na 160 hektrech polí a luk a naše produkty si u nás můžete zakoupit.

Pro jakou věkovou kategorii je Váš objekt vhodný?

MŠ, ZŠ, SŠ

Jaká je provozní a otevírací doba?

Březen
9.30 - 18.00 pouze víkendy
Duben 9.30 - 18.00

pouze víkendy

mimo víkendy - předem na objednávku

školní výlety úterý, středa, dle dohody

Květen, červen 9.30 - 18.00

úterý, středa; sobota, neděle

mimo tyto dny - předem na objednávku

školní výlety úterý, středa, dle dohody

Červenec, srpen 9.30 - 18.00 pondělí - neděle
Září 9.30 - 18.00

pouze víkendy

školní výlety úterý, středa, dle dohody

Jaká je časová náročnost?

2-4 H DLE PROGRAMU

Je možné se u Vás stravovat?

RESTAURACE PŘED AREÁLEM
PŘEDEM OBJEDNANÉ DEGUSTAČNÍ MENU

Je nutná rezervace?

ANO

Máte pro děti připravené pracovní listy?

ANO
TÉMATA: EKOLOGIE, PŘÍRODA, ZVÍŘATA, ŘEMESLA

Je možné fotografovat, pořizovat video a audio záznam?

ANO

Máte bezbariérový přístup?

ANO , 80% AREÁLU

Máte facebook nebo twitter?

https://www.facebook.com/centrumeden

Máte video na youtube?

https://www.youtube.com/channel/UCXWf9nOPvkbQQWenKSO-38w

Jaké je vstupné?

BĚŽNÉ VSTUPNÉ

CELODENNÍ VSTUPNÉ

mimo akce

Plné vstupné 130,-/osoba
Snížené vstupné*
90,-/osoba
Rodinné vstupné "A"** 
400,-/rodina
Rodinné vstupné "B"*** 
280,-/rodina
Skupina nad 10 osob 100,-/osoba
Děti do 3 let, ZTP/P   
zdarma
Školní výlety  

90,- / 70,-

( dle programu)

Galerie